Procesor
PROCESORY
Informacje o procesorach

Procesory

Polecamy


Producenci układów scalonych

Intel

Intel - jeden z najwiekszych na swiecie producentów układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajduja sie w wiekszosci komputerów osobistych. Firme założyli 18 lipca 1968r. Gordon E. Moore oraz Robert Noyce, a nazwa pochodzi od słów "Integrated Electronics". W niedługim czasie dołączył do nich Andrew Grove, pózniejszy wieloletni prezes firmy.

Siedziba główna znajduje sie w Santa Clara w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Oprócz mikroprocesorów wytwarza między innymi płyty główne, chipsety do płyt głównych, zintegrowane układy graficzne, pamięci Flash, mikrokontrolery, procesory do systemów wbudowanych, sprzęt sieciowy (np. karty sieciowe, chipsety WiFi i WiMAX), systemy zarządzania pamięcią masową.

O sile firmy stanowią zdolność projektowania zaawansowanych procesorów, których kolejne generacje zwiększają swoją moc obliczeniową zgodnie z prawem Moore'a oraz bardzo wysoki poziom zdolności produkcyjnych. Początkowo znana wśród inżynierów i technologów, dzięki przeprowadzonej w latach 90 udanej kampanii marketingowej "Intel Inside", sama firma oraz marka procesorów Pentium stały się powszechnie znane. Na koniec 2006 roku Intel zatrudniał 94000 pracowników, a jego roczny przychód za 2006 rok wyniósł 31,5 miliardów dolarów. Z firmy Intel wywodzą się między innymi rodziny procesorów takie jak:

  • Pentium - wersje M [do laptopów]
  • Pentium wersje podstawowe 2,3,4
  • Pentium wersja D - dwurdzeniowa
  • Celeron - wersje M [do laptopów] i D
  • Xeon - procesor do serwerów
  • Itanium
  • Core
  • Core 2procesor dwurdzeniowy (i czterordzeniowy).

AMD

Advanced Micro Devices, Inc., AMD - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory do komputerów PC, znane głównie z serii procesorów K6, K6-2, K6-III, Duron, Athlon XP, Athlon 64, Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Phenom, Turion 64, Sempron, Opteron, a także technologii 3DNow!. Ważną branżą dla firmy AMD jest również produkcja w kooperacji z firmą Fujitsu pamięci nieulotnych typu Flash. AMD to główny konkurent przedsiębiorstwa Intel na rynku procesorów.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1969r. przez grupę, która odeszła z Fairchild Semiconductor, w tym Jerrego Sandersa, Ed Turney, John Carey, Sven Simonsen, Jack Gifford i trzech menedżerów z grupy Giffords, Frank Botte, Jim Giles and Larry Stenger. Aktualnym dyrektorem generalnym jest Dr. Hector de Jesus Ruiz, wiceprezesem i sekretarzem generalnym jest Dirk Meyer. Spółka od paĽdziernika 1979r. jest notowana na Giełdzie Nowojorskiej.

Na rynku mikroprocesorów do komputerów klasy PC przedsiębiorstwo zaistniało dzięki uzyskanej od Intela licencji na produkcję procesorów 8086 i 8088. W 1986 roku Intel wycofał się ze współpracy, jednak AMD dzięki korzystnemu wyrokowi sądu mógł sprzedawać klony procesorów 80386 (Am386), a póĽniej 80486 (Am486). W lipcu 2006 przedsiębiorstwo ATI Technologies zostało przejęte przez AMD za kwotę 5,4 miliarda dolarów. Obecnie firma produkuje również karty graficzne takie jak HD4850, HD4870 oraz HD4870X2. Owa firma produkuje też zintegrowaną grafikę taką jak AMD780G.

VIA Technologies

VIA Technologies to tajwański producent układów scalonych, głównie płyt głównych, chipsetów, procesorów i pamięci komputerowych, należący do grupy Formosa Plastics. Jest największym na świecie niezależnym producentem chipsetów do płyt głównych.

Firma powstała w 1987r. kiedy jeden z jej założycieli Wen Chi Chen (który wcześniej pracował w Intelu) przeniósł firmę "Symphony Company" z Krzemowej Doliny na Tajwan.

W 1996 VIA odegrała ważną role jako członek grupy PC Common Architecture przeforsowując zmianę ze standardowej wtedy magistrali ISA na PCI. W 1999 VIA wykupiła firmy Cyrix (która wtedy była częścią National Semiconductor) i Centaur wchodząc wówczas na rynek producentów mikroprocesorów, VIA produkowała między innymi procesory VIA C3, VIA C7 i platformę EPIA. W 2000 roku VIA wykupiła firmę S3 Graphics produkującą układy graficzne. 24 stycznia 2008 roku, po kilku latach prac, firma przedstawiła nowa 64-bitowa architekturę procesora x86 Isaiah.

IBM

IBM (International Business Machines Corporation; potocznie Big Blue) to jeden z pierwszych i obecnie największych koncernów informatycznych. Obecnie firma oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt Jej główna siedziba jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku.

Zatrudniając 386 558 pracowników na całym świecie i osiągając przychód w wysokości 98,8 miliarda USD (2007) firma osiągnęła zysk w wysokości 10,4 miliardów USD. IBM jest największą firma branży informatycznej świata. Posiada przedstawicielstwa w 170 krajach. Jej akcje notowane są na New York Stock Exchange od 11 listopada 1915 roku. IBM zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe (na którym dominuje od wielu lat), a kończąc na nanotechnologii. Od kilku lat firma osiąga coraz większe przychody z usług konsultingowych, a nie jak wcześniej produkcji. Samuel J. Palmisano wybrany został na CEO w styczniu 2002 roku właśnie za swój wkład w rozwój działalności konsultingowej firmy (rozwiniecie działu Global Services).

Motorola

Motorola jest międzynarodową firma telekomunikacyjna założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Jest spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946), a w przeszłości także tokijskiej i Chicago Stock Exchange.

Obecnie znana z produkcji szerokiego zakresu urządzeń, miedzy innymi telefonów komórkowych, sprzętu nadawczo-odbiorczego, oraz infrastruktury sieciowej dla telefonii komórkowej GSM i CDMA. Wcześniej (oddział Semiconductor Product Sector) znana również jako producent elementów półprzewodnikowych, w tym procesorów do komputerów osobistych Atari, Commodore Amiga, Apple Macintosh. SPS już dzisiaj nie jest częścią Motoroli, oddział ten został przekształcony w oddzielna firmę, Freescale Semiconductor.

Firmę Motorola założono w 1928 roku pod nazwa Galvin Manufacturing Corporation. Obecna nazwę przyjęto w 1947 roku, jednak słowo Motorola było znakiem firmowym już od 1930 roku (pochodzi od słów "Motor", czyli silnik, oraz "Vitriola" - potoczna nazwa radia w tych latach; początkowo Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych). Firma wzbogaciła się znacznie na dostawach sprzętu radiowego dla armii amerykańskiej. Obecnie główny ośrodek Motoroli zajmujący się wytwarzaniem technologii na potrzeby wojska znajduje się w Tel Awiwie.

Motorola jest wymieniana wśród firm przodujących w białym wywiadzie. W rankingu The Futures Group, Motorola zajmuje drugie miejsce. W 2004 roku ze spółki wydzielono producenta mikroprocesorów Freescale Semiconductor.

© 2007 Procesor inc.