Procesor
PROCESORY
Informacje o procesorach

Procesory

Polecamy


Procesor w pigułce

Procesory znajdują się w urządzeniu elektronicznym. Począwszy od dziecinnych zegarków odmierzających czas, skończywszy na elementach sterujących promami kosmicznymi. Z procesorami stykamy się na każdym etapie naszego życia. Współcześnie większość procesorów posiada wielordzeniową budowę.

Procesor gorący jak piec

Nowoczesne procesory mogą tracić nawet do 125 watów mocy na centymetr kwadratowy. Oznacza to produkcję naprawdę dużej ilości ciepła. W przypadku palnika kuchenki elektrycznej ta wartość wynosi od 7 do 10 W/cm2. Dokładne obliczenie poboru mocy procesora jest trudne, zakladajac jednak pewne uproszczenia dla tranzystora i stosujac prawo Ohma można wykonać określić przybliżone wartości.

Zakladajac ze wartość oporu jest stała to moc rośnie do kwadratu napięcia:

  • P=J*U^2

Iloraz napięc w kwadratach daje nam stosunek przyrostu mocy:
  • P(2) = [U(2)^2/U(1)^2] * P(1)


Bez zmian napięcia policzenie wzrostu mocy jest banalne ponieważ rosnie wprost proporcionalnie do wartości zegara taktujacego

Pierwszy mikroprocesor

Pierwszym komercyjnym mikroprocesorem był Intel 4004 (bardziej złożone układy wojskowe F14 CADC pojawiły się w 1970r.). Pojawił się na rynku w 1971 roku, kosztował 200 dolarów i zawierał w sobie 2300 tranzystorów. Dla porównania dodajmy, że wyprodukowany w dzisiejszej technologii 45 nm chip Intel Core i7 zawiera 731 mln tranzystorów.

Obecnie procesor Intel 4004 jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów chipem komputerowym na świecie. Najdroższa odmiana 4004 to chipy o kolorze złoto-białym z widocznymi tzw. szarymi śladami na białej części procesora.

Miliard tranzystorów

Z prognoz wynika, że w 2010 roku na każdego mieszkańca naszej planety przypadnie miliard tranzystorów. W 2005, zgodnie z danymi Semiconductor Industry Association (SIA), tę liczbę szacowano na zaledwie 90 milionów tranzystorów na głowę.

Procesory kabelkowy

Steve Chamberlin przygotował projekt nazwany "kłębowisko kabli", będący modelem procesora zbudowanego z oddzielnych bloków logicznych i około 1250 połączeń pomiędzy nimi. Po 16 miesiącach powstało serce komputera taktowane zegarem o częstotliwości 2 MHz.

Pierwszy układ

A na samym poczatku był Jack Kilby. Inżynier pracujący w firmie Texas Instruments zbudował w 1958 pierwszy układ scalony. Był to oscylator wykorzystujący niewielki pasek germanu. Pionier mikroelektroniki otrzymał za to w 2000 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.


© 2007 Procesor inc.