Procesor
PROCESORY
Informacje o procesorach

Procesory

Polecamy


Procesor AMD - procesor Phenom II

AMD zaprezentowało nową generację procesorów - Phenom II. Choć nie zagrozi ona w rankingach wydajności najszybszym modelom Intela, warto na nią zwrócić uwagę. Atrakcyjna jest bowiem cena nowego procesora.

AMD Phenom II - nazwa kodowa Deneb

Phenom II - nazwa kodowa Deneb - to udoskonalony Phenom pierwszej generacji o roboczej nazwie Agena. Najważniejsza zmiana dotyczy procesu produkcyjnego: wykorzystano technologię 45 nm. Dzięki temu można było zwiększyć taktowanie do 3 GHz oraz rozszerzyć pamięć cache L3 z 2 do 6 MB. Reszta parametrów pozostaje bez zmian. Pamięć cache L2 o pojemności 2 MB (512 KB na rdzeń), szyna HT 2 GHz i gniazdo AM2+. Oznacza to, że decydując się na nowy procesor, nie musimy wymieniać płyty głównej.

Już w lutym do sprzedaży trafią Phenomy z gniazdem AM3. One będą również kompatybilne z płytami AM2+. Dopiero na płytach AM3 będzie możliwość obsadzenia nowych pamięci DDR3, bowiem Phenomy mają podwójny kontroler pamięci. Kompatybilność okaże się jednostronna: procesory z gniazdem AM2+ nie zadziałają w płycie AM3.

Szybkość procesora Phenom II

Phenom II X4 940 BE jest taktowany zegarem 3 GHz. To o 400 MHz więcej niż w wypadku najszybszego Phenoma pierwszej generacji. Różnica w taktowaniu wynosi 15%, zaś w wydajności - ponad 22%, oczywiście na korzyść nowego modelu. Wykorzystując do testów aplikację Microsoft Excel 2007, zauważyliśmy, że tu Phenom II zyskał najwięcej - aż 53% lepszy wynik, zaś w grze Doom 3 - ponad 26%. Najmniejszy przyrost wydajności odnotowaliśmy korzystając z aplikacji WinRAR - niecałe 2%, oraz Power Director - 4,6%.

Bardziej interesujące wydaje się porównanie Phenoma II z Core 2 Quad. Choć AMD ma lepsze parametry techniczne, produkt Intela nie daje za wygraną. Największą różnicę zaobserwowaliśmy w Excelu 2007 - aż 20% na korzyść Intela. Jednak kolejne porównanie - z użyciem WinRAR 3.8 - ujawnia 22-procentową przewagę AMD. W pozostałych testach oba procesory idą łeb w łeb. ¦rednia różnica ze wszystkich testów to 1% - właśnie o tyle Intel okazał się szybszy od AMD.

Phenom II to jednak nie tylko nowym procesor, a cała platforma o nazwie Dragon. To recepta AMD na komputer tani i wydajny. W jej skład prócz procesora wchodzi także karta graficzna ATI Radeon HD serii 4000 oraz płyta główna na chipsecie AMD serii 7.

Nowe technologie AMD

Wraz z nią producent wprowadza także nowe oprogramowanie: Fusion for gaming, Overdrive, Live! Explorer oraz Stream. Działanie tych aplikacji możecie obejrzeć na filmach stworzonych przez AMD.

Portal plastmed czyli samo zdrowie czeka na Ciebie, najszybsze procesory.

Procesory AMD

procesor.com.pl
procesory, maszyny liczące, tanie procesory, wydajne procesory, tanie przedłużenie domeny, test procesorów hosting dla firm i projektowanie stron www
amd intel pentuim core duo xeon
procesory intel, procesory amd, phenom, phenom II, kraków, wieliczka

© 2007 Procesor inc.